Для щоденного догляду за шкірою кукси необхідно дотримуватись гігієни – рекомендується контрастний душ кукси, миття її дитячим милом, щоденний огляд шкіри кукси. За наявності будь-яких змін стану шкіри і, у разі їх появи, вам негайно потрібно повідомити лікаря або техніка-протезиста.
Також ви можете, за допомогою м'якої щітки або масажного м'ячика, злегка масувати куксу, або розтирати куксу жорстким рушником , мочалкою з махрової тканини. Масажні рухи завжди проводьте від кінця кукси до її основи.
У більшості випадків для загоєння рани після ампутації знадобиться три-чотири тижні, потім утворюється післяопераційний рубець, який необхідно регулярно зволожувати. Щодня змащуйте рубець кремом без запаху.
Поки шви не зняті, рана перев'язується не туго. Спочатку на куксу не можна чинити тиск. Для зменшення набряку в перші кілька днів після ампутації важливо розташовувати куксу вище рівня серця.
Потім настає етап компресійної терапії з метою зниження набряку та підготовки кукси до протезування. Така терапія сприяє покращенню кровообігу, знижує біль та прискорює загоєння шраму.
Для зменшення набряку можуть бути застосовані:
1. жорсткі пов’язки (гіпс, скотчкаст, тощо)
2. м’які пов’язки (еластичний бинт, еластичний трубчастий бандаж, компресійний чохол)
3. негайний післяопераційний протез
Тип компресійної терапії визначається лікарем, при цьому враховуються індивідуальні особливості кожного пацієнта.
Пацієнтам після ампутації вище рівня коліна рекомендується двічі протягом дня лягати на живіт на 30 хвилин. Голову треба повернути на здоровий бік. Це забезпечує легке витягування м'язів на куксі.
Для визначення ефективності протинабрякової терапії проводять вимірювання кола кукси вранці та ввечері в одних і тих самих місцях. Варто записувати результати вимірювань, щоб було простіше визначити, як спадає набряк.
Також можна робити лімфодренуючий масаж, під наглядом фахівця. Напочатку всі вищезгадані дії виконує медичний персонал, навчаючи родичів і самого пацієнта. Потім ці процедури пацієнт може виконувати самостійно.
У перші місяці після операції посилення болю можуть визвати порушення кровообігу в ампутованій кінцівки, тривала нерухомість, інфекції, порушення сну.
Дуже ефективна дзеркальна терапія. Мозок інтегрує сигнали як вихідні від ампутованої кінцівки (протипоказання – парна ампутація). Можлива допомога психотерапевта. У деяких випадках за погодженням з лікарем використання медикаментів.
Для профілактики контрактур – вправи на розтягнення м’язів. Типовим при ампутаціях є згинальні контрактури. Також, чим коротша кукса, тим вищий ризик розвитку контрактури.